Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wszystko o Psie
  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 763

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Alaskan Malamute  

Wzorce ras

Alaskan Malamute
(FCI Nr. 243)
18.12.1990 Rasa amerykanska
WYGLĄD OGÓLNY I CHARAKTERYSTYKA

Alaskan Malamut jest psem silnym, dobrze zbudowanym, o głębokiej klatce piersiowej, mocnym i awartym tułowiu. LędĽwie ma niezbyt krótkie. Włos okrywowy jest gęsty, twardy, wystarczająco długi by ochraniać podszerstek, gęsty i wełniasty długości 1 do 2 cali (2.5-5cm), gdy pies jest w pełnej szacie. Malamut ma dobrą (pewną) postawę, która sugeruje aktywność, czujność i ciekawość. Głowa jest szeroka , uszy klinowate i stojące, gdy pies czuwa lub ma napiętą uwagę. Kufa jest masywna i zmniejsza jedynie nieznacznie swą szerokość i głębokość od nasady do wierzchołka nosa. Nie jest ani szpiczasta ani długa ani ścięta. W akcji postawa Malamuta jest pewna (dumna), głowa uniesiona, spojżenie żywe. Znaczenia na pysku są rozmieszczone w charakterystyczny sposób. Tworzą one albo "czepek" pokrywający głowe, gdy pozostała część pyska ma jednolity kolor ogólnie zszarzałej bieli, lub też część twarzowa umieszczona jest w taki sposób że sprawia wrażenie maski. Nirzadko maska i "czepek" występują razem. Kombinacje maski i "czepka" nie są rzadkie. Ogon jest w kształcie piuropusza i noszony jest nad grzbietem jak powiewająca kita. Nie jest podobny do ogona lisa ani nie układa się w zawinięty pierścień.Malamuty są różnie umaszczone lecz najczęściej szarowilczaste bądĽ czarno-białe. Lapy są typu "rakiet śnieżnych" zwarte i duże, opuszki są grube i sprawiają wrażenie zwartych. Kończyny przednie są proste o mocnym kośćcu. Tylne kończyny są szerokie i mocne umiarkowanie kątowane w stawach kolanowych i bez krowiej postawy. Linia grzbietu jest równa o łagodnym spadku od kłębu ku biodrom. LędĽwie nie powinny być zbyt krótkie by nie przeszkadzały w ruchu, ktury powinien być swobodny i niewymuszony. Tułów i wygląd wskazują na wytrzymałość i inteligencję. Malamut ma wygląd wilka odnośnie postawy lecz jego wyraz(pyska - przyp. tłum. ) jest łagodny i wskazuje na serdeczne usposobienie.

TEMPERAMENT

Alaskan Malamute jwst psem serdecznym, przyjacielskim i nie jest psem jednego właściciela (pana). Jest to wierny i oddany towarzysz, skłonny do zabawy gdy się go do niej zaprosi lecz ogólnie wyrażający godność w wieku dojrzałym.

GŁOWA

Głowa powinna wyrażać wysoki stopień inteligęcji. Jest szeroka i mocna w porównaniu z innymi rasami "naturalnymi". Powinna być proporcjonalna do wysokości psa, tak że pies nie wydaje się być ciężki ani gruby.

CZASZKA

Powinna być szeroka pomiędzy uszami. Zwęża się ona stopniowo w kierunku oczu. Jest ona umiarkowanie zaokrąglona pomiędzy uszami i spłaszczona na wierzchu w miarę zbliżania się do oczu i zaokrąglona w stronę policzków które powinny być umiarkowanie płaskie.Powinna posiadać nieznaczną bruzdę pomiędzy oczami. Górna linia czaszki i krawędĽ górna kufy tworzą prawie jedną prostą, która tworzy jedynie nieznaczną wypukłość w miejscu połączenia.

KUFA

Powinna być mocna i masywna w proporcji do wielkości czaszki nieznacznie zmniejszająca głębokość i szerokość od połączenia z czaszką do wierzchołkanosa. Wargi dobrze przylegające. Wierzchołek nosa jest czarny. Szczęki górna i żuchwa są szerokie i opatrzone mocnymi zębami, siekacze tworzą zgryz nożycowy. Nigdy nie powinien występować przodozgryz lub tyłozgryz.

OCZY

Koloru kasztanowego (brązowego ) w kształcie migdałów, średniej wielkości, jak na ten kształt oczu ustawione skośnie. Pożądane są oczy ciemne.

USZY

Powinny być średniej wielkości, ale małe w proporcji do czaszki. Górna połowa uszu jest trójkątna, lekko zaokrąglona na końcu; uszy szeroko rozstawione i osadzone na bokach, z tyłu czaszki; część dolna (nasada ) ucha łączy się z czaszką na wysokości zewnętrznego kąta oka, co sprawia wrażenie, że końce sterczących prosto uszu są odsunięte od czaszki. Kiedy uszy są postawione, są skierowane nieznasznie ku przodowi, kiedy pies pracuje uszy są często złożone na czaszce. Uszy wysoko osadzone stanowią wadę.

TUŁÓW

Klatka piersiowa powinna być mocna i głęboka, tułw powinien być mocny i zwarty w swojej budowie, ale lędĽwia niezbyt krótkie. Linia grzbietu powinna być prosta, lekko opadająca w stronę bioder. LęĽwie powinny być dobrze umięśnione i niezbyt krótkie, aby nie przeszkadzały w swobodnym, rytmicznym ruchu, który idzie w parze z silną akcją napędową tylnich kończyn. Długie lędĽwie, osłabiające grzbiet, także są wadą. Ciężar nie może być przesadny.

ŁOPATKI, KOŃCZYNY I ŁAPY

Łopatki powinny być umiarkowanie ukośne, kończyny przednie powinny być muskularne, wyposażone w bardzo mocny kościec. Przedramię o prawidłowej postawie, aż do ( śródręcza ) które powinno być krótkie, mocne i prawie pionowe gdy jest widziane z boku. Lapy powinny być szerokie i zwarte, palce zwarte i dobrze wysklepione,opuszki grbe i odporne, pazury krótkie i mocne. Powinien występować ochronny włos między palcami. Kończyny tylnie powinny być szerokie, o mocno umięśnionych małych udach, stawy kolanowe umiarkowanie kątowane, stawy skokowe szerokie i mocne, umiarkowanie kątowane i niskie. Widziane z tyłu kończyny tylnie nie powinny mieć kośćca łukowato wygiętego, lecz powinny być proste i zarówno w postawie statycznej i jak w akcji idealnie w jednej linii z kończynami przednimi. Pies nie ma ani zbyt wąsko ani też szeroko rozstawionych kończyn tylnich. Kończyny Malamuta powinny zdradzać niezwykłą siłę i ogromną moc napędową. Wszelkie oznaki niedoskonałości łap lub kończyn, kiedy pies stoi lub jest w ruchu, powinny być uważane za poważną wadę. Wilcze pazury na kończynach tylnich są niepożądane i powinny być usuwane krótko po urodzeniu.

OGON

Osadzony na przedłużeniu linii grzbietu,dobrze owłosiony i noszony powyżej gzrbietu, kiedy pies nie pracuje - nie tworzy ścisłego pierścienia spoczywającego na grzbiecie. Nie jest pokryty krótszym włosem noszony jak ogon lisa, ale ma raczej wygląd falującej kity.

SZATA

Malamut powinien mieć włos okrywowy gęsty i twardy, niedługi i miękki. Podszerstek jest gęsty, długości 2.5 do 5 cm, wełnisty i tłusty. Twardy włos okrywowy jest stojący. Wokół szyi szata jest gęsta. Włos okrywowy ma zmienną długość, tak jak podszerstek, na ogół jednak szata jest umiarkowanie krótka do średniej wzdłuż boków tułowia, jej długość nieco wzrasta wokół łopatek i szyi, wzdłuż grzbietu i na zadzie, jak również na portkach i kicie. Malamuty mają na ogół szatę krótką i mniej gęstą, latem po lnieniu.

MAŚĆ I ZNACZENIA

Na ogol kolory zmieniaja się od jasno szarego do czarnego poprzez wszystkie posrednie odcienie. Wlos jest zawsze bialy na dolnej czesci brzucha, czesci konczyn, czesc znaczen tworzy maske. Plamy powinny byc w ksztalcie "czapki" lub maski. Biala strzalka na czole i (lub ) obroza, lub plama na karku jest atrakcyjna i dopuszsczalna natomiast laciatosc nie jest dopuszczalna. Powinno rozrozniac się psy o regularnym czapraku i masci ( doslownie - "opryskanej").Jedynym dopuszczalnym kolorem jednolitym jest bialy.

WZROST

Występują naturalne rozpiętości wzrostu. Pożądane są wymiary: Psy 25 cali (65.5 cm) w kłębie, 85 funtów ang (38 kg) , suki 23 cale ( 58.5 cm) w kłębie i 75 funtów ang ( 34.9 kg) wagi. Niemniej stwierdzenia dotyczące wzrostu nie powinny mieć wpływu na te cechy, które dotyczą typu, proporcji i cech funkcjonalnych, jak łopatka, klatka piersiowa, łapy, ruch. Jeśli uważa się, ąe psy są jednakowo dobre w typie, proporcjasch i w funkcji, to do pracy bardziej pożądany będzie ten, który jest bliższy pożądanego wzrostu.

WAŻNE

W ocenie Alaskan Malamutów ich funkcja psów pociągowych (do dużych ciężarów) powinna być oceniana jako najważniejsza. Sędzia powinien mieć w pamięci, że rasa ta przede wszystkim przeznaczona jest do ciągnięcia ciężkich ładunkw i że w związku z tym, pies powinien być zwarty, mocno zbudowany, o ciężkim kośćcu, kończynach bez wad, mocnych łopatkach, dobrych łapach, głębokiej kladce piersiowej, chodach regularnych, dobrze skoordynowanych i posiadać całą strukturę fizyczną niezbędną do skutecznego wypełniania jego pracy.
Nie jest to pies zaprzęgowy przeznaczony do konkurowania w próbach szybkości z mniejszymi rasami północnymi.
Malamut jako pies pociągowy do ciężkich ładunków na trudnych szlakach został wybrany dzięki swej sile i wytrwałości i cała specyfika indywidualna, która nie odpowiada wypełnianiu tej roli powinna być uważana za najpoważniejszą wadę.
Głównymi wadami są : luĽne łapy, wszelkie wrażenia wad budowy, braku solidności lub słabości kończyn, krowia postawa tylnich kończyn, wadliwe śródkrocze, proste łopatki, brak kątowania, a także brak masy, nidostateczna głębokość kladki piersiowej, tułó ciężki lub lekki kościec, o złych proporcjach ogólnych i innychpodobnych cechach.

SKALA PUNKTÓW

Wygląd ogólny 20 punktów
Głowa 15
Tułw 20
Kończyny i ruch 20
Łapy 10
Szata i maść 10
Ogon 5

Razem 100 punktów
NB psy powinny mieć oba jądra o normalnym wyglądzie całkowicie opuszczone do moszny.
Wady eliminujące: oczy niebieskie.
( Standart AKC, 1989 przyjęty w Weronie 21 listopada 1990 )

  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPIIDomena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt