Zespół powstał w 1988 r. przy Klubie Tanecznym FAN - TAN. Jego kierownikiem jest Pani Maria Czerwińska, która z grupą kilku tancerzy podjęła studia w Academie Internationale de Dances et Musiques Anciennes we Francji u najwybitniejszego włoskiego tancerza i choreografa Andrei Francalanci, a później u Lieven a Baerta z Belgii i Dorothe Weltboter.
Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, widowiska “Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Brał udział w zdjęciach do filmu w reżyserii Macieja Wojtyszki “Mistrz i Małgorzata”. W spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa “Ogrody Królownej Bony” “Orszak Królowej Bony” oraz “Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie... Zespół CHOREA ANTIQUA wyjeżdżał również za granicę, np. do Kopenhagi, gdzie koncertował dla tamtejszej Polonii. W 2004 roku podczas dwutygodniowego tournee po Ukrainie Zespół wraz z Zespołem wokalno - instrumentalnym Staccato wystąpił w takich miastach jak: Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo.
W swojej historii Zespół odnosił liczne sukcesy. W roku 1991 otrzymał tytuł Najlepszego Zespołu Artystycznego Roku, przyznawany przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Dzielnicy Ochota, a trzy lata później wyróżnienie na XIV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych. W roku 1995 tańczył na Zamku Królewskim, podczas I Turnieju Rycerskiego z okazji otwarcia wystawy 700-lecia Orła Białego, podbijając serca publiczności. W roku 2004 oraz 2005 zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tańca Dawnego Pavana 2004 i Pavana 2005.
Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich Renesansu i wczesnego Baroku. Renesans to okres, wielkiego rozwoju kultury i sztuki, w tym także tańca, zwłaszcza na dworach królewskich i książęcych. Pełen dystynkcji taniec renesansowy przywiozła do Polski Bona Sforza. Służył zarówno rozrywce, jak również flirtowi. Kobiety ubierały się w długie ciężkie suknie, ale mężczyźni, dzięki odkrytym nogom, mogli w pląsach i podskokach popisywać się przed wybrankami swoich serc.
Zespołowi CHOREA ANTIQUA towarzyszą grupy wokalne i muzyczne, grające na instrumentach już dawno zapomnianych, jak m in.: flety (consort), fidel, rebek, cynk, lutnia. Wszystko to tworzy odpowiedni klimat i przenosi widzów w świat, którego już nie ma. W świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru w zachowaniu, tajemniczych flirtów, romantyzmu...