|
Wydawnictwo |
Polski Zwiazek Dogoterapii | | |
CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158
NIP: 118-14-14-093
KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977
Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959
|
Dogoterapia, czyli zwierze zamiast tabletek
Pies na chorobe
(Wroclaw) Sa takie psy, ktore potrafia wyczuc zblizajacy sie atak padaczki u swojego pana. Podniesiony w pore przez zwierze alarm uchroni przez nieszczesciem. Wczoraj we Wroclawiu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano dogoterapie, czyli leczenie przez kontakt z psem.
- W telewizji zobaczylem film o tej specyficznej terapii. Od razu zapragnalem zaprezentowac ja ludziom zajmujacym sie osobami chorymi i niepelnosprawnymi - przyznaje Dariusz Szrejder z Dolnoslaskiego Osrodka Polityki Spolecznej Urzedu Marszalkowskiego.
Dzariusz Szrejder zaprosil do Wroclawia Marie Czerwinska i jej wspolpracownikow z warszawskiej Fundacji Przyjazni Ludzi i Zwierzat ,,CZE-NE-KA''. Pani Maria, treser zwierzat do filmow, sama przekonala sie o zbawiennym wplywie czworonogow na osoby niepelnosprawne. Bylo to w trakcie zdjec do filmu ,,Widze''. Kolejne doswiadczenia potwierdzily te spostrzezenia.
- Towarzystwo psow, ich cieplo, miekka siersc pozwalaja tym dzieciom przelamywac bariery - mowi Maria Czerwinska.
Uczestniczace w prezentacji dzieci z Osrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidzacych we Wroclawiu poczatkowo z obawa podchodzily do czworonogow. Z czasem przelamywaly bariery. Psy pani Marii cierpliwie pozwalaly sie dotykac. Dla wielu dzieci byl to pierwszy kontakt z czworonogami. ,,Ogladaly'' je dotykajac uszu, lap, ogona.
-Nie ciezko im?- martwila sie mala Emilka, gdy dwa psy zaprzegniete do specjalnego wozka obwozily jej kolegow po parku. Psom zabawa z dziecmi sprawiala wielka radosc.
Na swiecie, ale nie u nas
Wykorzystywanie psow do terapii jest powszechne w wielu krajach swiata. Sa w szpitalach, instytucjach opiekunczych, domach dziecka. Lekarze polecaja je tez osobom starszym i chorym. Czworonog mobilizuje do aktywnosci, zmusza do wyjscia z domu, pozwala zapomniec o chorobie.
U nas wciaz psy wykorzystywane sa glownie jako przewodnicy dla niewidomych. Dogoterapia wzbudzila ogromne zainteresowanie osob uczestniczacych w pokazie. Niestety na jej szybkie wprowadzenie nie ma na razie szans. Glowna przeszkoda sa koszty selekcji ( nie kazdy pies moze zostac terapeuta) i szkolenia czworonogow. W USA dobrze wyszkolony pies kosztuje okolo 20 tys. dolarow. Ponadto Fundacja ,,CZE-NE-KA'' nie ma funduszy na stworzenie wzorcowego osrodka szkolenia psow terapeutow. Wciaz szuka sponsorow.
Jesli sie zmiesci to dodac art. Z "Gazety Wyborczej"
|
|
|
|