|
Wydawnictwo |
Polski Zwiazek Dogoterapii | | |
CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158
NIP: 118-14-14-093
KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977
Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959
|
Oswiadczenie ze Skwirtne
W dniu 29.08.1998 w Skwirtnem odbyło się ogólnopolskie zebranie organizatorów wyścigów psich zaprzęgów.
Sport zaprzęgowy rozwija się w Polsce coraz prężniej, z roku na rok przybywa też imprez wyścigowych, których organizatorzy pracują z wielkim entuzjazmem, oddaniem i zaangażowaniem. Trudno im czasem jednak zdobyć prawidłowe rozeznanie w zakresie zasad organizacyjnych - jak np. poprawne zaplanowanie, wytyczenie i oznakowanie trasy, odpowiednie rozplanowanie zadań dla osób funkcyjnych itp. Zdarzało się także w ubiegłych latach, iż terminy imprez zaprzęgowych wzajemnie się nakładały, co powodowało zmniejszenie ilości zawodników na każdej z nich.
Dlatego też spotkanie z udziałem wszystkich osób zajmujących się organizacją wyścigów psich zaprzęgów w Polsce przed sezonem wyścigowym było bardzo potrzebne. Inicjatorzy spotkania : Dorota Godycka - Klub Psich Zaprzęgów Ustronia , Małgorzata Szmurło - Klub Sportowy Psich Zaprzęgów Biały Kieł , Dariusz Morsztyn - Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z A. planowali omówienie zasad organizacji wyścigów, przedyskutowanie propozycji regulaminu sportowego, w którym w jednolity sposób ujęte zostałyby przepisy organizacyjne, a który jednocześnie dawałby organizatorom swobodę wyboru klas i kategorii, w jakich konkurować będą zawodnicy na poszczególnych wyścigach. Jednym z celów spotkania było także opracowanie kalendarza wyścigów na nadchodzący i następny sezon - co umożliwiłoby opublikowanie go w ramach przygotowywanych europejskich kalendarzy wyścigów.
W zebraniu udział wzięli organizatorzy wyścigów w Zimnych Dołach, Wysokiej, Jaworzu, Giżycku, Niepołomicach, Zawoi, Pomiechówku, Zegrzynku Warszawie, Kwidzynie i Wrocławiu, oraz przedstawiciele noopowstałych Klubów Inuit i Durango-Rimo.
W początkowej fazie obrad część osób obecnych na zebraniu oświadczyła, że nie będą, dyskutować na temat regulaminu, ani zasad organizacyjnych, ponieważ ustalą to na własnym zebraniu, powstającej właśnie federacji pięciu klubów: Inuit-Warszawa, Polrex-Katowice, Durano-Rimo_Szczyrk, Amarok-Wrocław, SKPZ Traper-Łęg. Stwierdzili, iż na tym etapie nie widzą możliwości tego rodzaju rozmów z przedstawicielami klubów sportowych, tworzących tzw. Federację otwartą, a więc więc dopuszczającą jednakową możliwość udziału w sporcie dla wszystkich, nie tylko dla właścicieli psów rodowodowych!
Po ustaleniu kalendarza wyścigów zebranie opuścili organizatorzy wyścigów w Zimnych Dołach oraz we Wrocławiu (Klub Amarok), oraz przedstawiciele klubów Polarex, Durango - Rimo i Inuit.
Pozostali organizatorzy wyścigów: w Warszawie (Młociny), Wysokiej ("Złoty But"), Giżycku ("Biegnący Wilk"), Jaworzu, Niepołomicach, Zawoi, Kwidzynie ("Północne Wyścigi") i Pomiechówku. Byli oni zgodni co do tego, że funkcjonowanie na wyścigach klasy trzeciej (3) jest bardzo istotne, bowiem umożliwia udział w wyścigach osobom, które nie posiadają psów rasowych. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, którą w ten sposób zachęca się do uprawiania sportu zaprzęgowego i kształtuje się ich stosunek do zwierząt. Jeśli teraz nie dopuścimy do udziału w sporcie rzeszy młodzieży, ( patrz: zaangażowanie dzieci, młodzieży i ich rodziców w zawody w Wysokiej, Pomiechówku czy Giżycku ) na razie mogącej jedynie marzyć o rodowodowym psie rasowym, uniemożliwi się im realizację młodzieńczych fascynacji, silnych, ale krótkotrwałych. Kilkakrotnie podkreślano wychowawczą rolę sportu zaprzęgowego, ogólnodostępnego w myśl idei olimpijskich, który być może, pozwoli młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w życiu, wskaże im dalszą drogę postępowania. Wszyscy wiemy, że wielu znakomitych sportowców zaczynało swoją karierę od niewielkich klubów, "zwykłych" zawodów i do dziś podkreślają oni ogromną rolę ogólnodostępności sportu.
Zebrani uchwalili Etyczne Zasady Organizacji Wyścigów Psich Zaprzęgów, zobowiązując się do wzajemnej pomocy i promocji wszystkich otwartych zawodów, promowania pozytywnego obrazu sportu wyścigów psich zaprzęgów w Polsce, a w szczególności do podkreślania aspektu wychowawczego i aktywnego zdrowego sposobu na życie, stałej dbałości o dobro psów i ich humanitarne traktowanie, ścisłego przestrzegania przepisów o Ochronie Zwierząt.
|
|
|
|