Dobro psa
w Wielkiej Brytanii
Dobro zwierząt - najnowsze wydarzenia w Anglii - referat prezentowany 23 kwietnia 2005 r.
Dick Lane, dr weterynarii, prezes organizacji "Psy dla niepełnosprawnych"
W Wielkiej Brytanii obowiązują jedne z najstarszych praw zapobiegających okrucieństwu wobec zwierząt, istnieją też organizacje wspierające regulacje prawne poprzez nacisk społeczny. Jest jednak kilka aktualnych spraw, o których chciałbym poinformować.
W roku 1824 założone zostało Towarzystwo Ochrony Zwierząt i 16 lat potem otrzymało prefiks ?Królewskie? od królowej Wiktorii. Pierwsza ustawa o ochronie zwierząt przedstawiona została parlamentowi w roku 1922 i dotyczyła okrucieństwa wobec bydła, koni i owiec. Brytyjczycy dumni są z faktu, że np. towarzystwo ochrony dzieci nigdy nie zostało uhonorowane oficjalnym uznaniem przez monarchę i do dziś funkcjonuje jako ?narodowe? (NSPCC). Dobro zwierząt nigdzie w Europie zachodniej nie zyskało takiego uznania, jak w Anglii, gdzie w roku 1911 prawnie . zakazano walk psów i wielu innych okrutnych praktyk stosowanych wobec zwierząt. Czasem dowiadujemy się o nielegalnych walkach psów i pewien sprawca, który przyznał się do winy skazany został na 3 miesiące więzienia. W chwili aresztowania w 2003 roku znaleziono u niego dziesięć Pitbulli, w tym jednego rannego w ostatniej walce. Także zupełnie niedawno skierowano oskarżenie przeciwko 4 osobom zamieszanym w walki kogutów, sport zabroniony od ponad czterdziestu lat. W tym przypadku sądowi wystarczył jako dowód film video nakręcony przez jednego z widzów. Na trzy miesiące więzienia skazano człowieka, który użyczył swej stodoły i zabroniono mu hodowli kogutów, zaś sześć osób obecnych podczas walki ukarano mandatami. Nowa Ustawa Rządowa o Dobru Zwierząt narzuciła na właścicieli zwierząt ?obowiązek opieki? i zmieniła definicję okrucieństwa w celu uczynienia przepisów bardziej skutecznymi.
Hodowla zdrowszych psów Fundacja Zdrowia Zwierząt (AHT - Animal Health Trust) jest organizacją badającą ?Naukowe aspekty dobrobytu zwierząt?. Posiada rozległą bazę badawczą położoną koło Cambridge, w której w 2004 roku skompletowano psi genom. W psim genomie jest 30.000 genów, niektóre z nich odpowiedzialne są za choroby dziedziczne. Badania te umożliwiają odnajdowanie wad dziedzicznych, co przyczynia się do poprawy zdrowia psów.
Klub Kennelowy jest organizacją obejmującą swoim działaniem wszystkie rasy psów i fundującą właścicielom m.in. nagrody, takie jak ?Dobry Obywatel?. Ostatnio zbadali wszystkie czyste rasy w Anglii. Rozesłano 58.000 kwestionariuszy do hodowców i właścicieli psów. Odpowiedziała prawie czwarta część z nich, co pozwoliło zbadać problemy zdrowotne i współczynnik umieralności dla różnych ras. Wiele innych ciekawych wyników zostanie opublikowanych przez badaczy pod kierunkiem dr Mellersh?a z AHT. Zidentyfikowano co najmniej 29 zagrożonych ras, z których tylko nieliczne osobniki były rejestrowane.
|