PSY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Seminarium międzynarodowe
Dlaczego tak rzadko na ulicach polskich miast, w miejscach publicznych, a zwłaszcza w środkach komunikacji widuje się ludzi niepełnosprawnych korzystających z pomocy psa przewodnika? Jeszcze rzadziej psy asystujące pomagają niepełnosprawnym w codziennym życiu w domu, ułatwiają pracę i poruszanie się. To bardzo poważny problem, z którym jak dotąd nie można kompleksowo sobie poradzić, a nieliczne fundacje i związki nie mają ani środków, ani możliwości organizacyjnych, aby w pełni zapewnić dobór właściwych zwierząt, ich szkolenie, dopasowanie psa do człowieka i wreszcie właściwy nadzór i opiekę nad takimi zespołami. Jak inni rozwiązują ten problem, szkoląc rocznie setki psów i dzięki ich pracy podnosząc jakość życia osób niepełnosprawnych, niewidomych, niesłyszących czy korzystających z wózków i unieruchomionych w domu?
Po sympatycznych doświadczeniach z ubiegłorocznej konferencji naukowej ?Dogoterapia, a realia dnia dzisiejszego? ponownie zaprosiliśmy tym razem tylko przedstawicieli Wielkiej Brytanii, gdzie działalność organizacji szkolących psy dla osób niepełnosprawnych jest bodaj najlepiej rozwinięta w Europie. Postanowiliśmy także rozejrzeć się wokół nas i posłuchać co robi się w tej dziedzinie w Polsce i czy możliwe jest zorganizowanie odpowiednich struktur i systemu finansowania, aby pies przewodnik, asystent i pomocnik, marzenie tak wielu ludzi niepełnosprawnych, stał się dla nich rzeczywistością. Taki był cel seminarium ?PSY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH?, które w dniach 22 ? 24 kwietnia 2005 r. zorganizowane zostało przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.
Seminarium odbyło się w czterech blokach tematycznych:
- podstawy metody behavioralnej w szkoleniu psów asystujących
- psy przewodniki niewidomych
- psy towarzyszące niesłyszącym.
- psy do dogoterapii
Wygłoszone zostały m.in. wykłady:
- Najnowsze osiągnięcia w szkoleniu psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym (Dick Lane z Anglii),
- 18 lat doświadczeń stosowania dogoterapii w przedszkolach, szkołach specjalnych i ośrodkach pomocy społecznej? (Maria Czerwińska - CZE-NE-KA - Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt)
- Pies - udomowiony drapieżnik oraz "Metoda behavioralna w szkoleniu psów asystujących" (Paweł Zyciński i Agnieszka Orłowska ze Stowarzyszenia ALTERI w Krakowie),
- Szkolenie psów przewodników niewidomych przez Fundację LABRADOR Pies Przewodnik?,
- Pomoc Polskiego Związku Niewidomych w zaopatrywaniu osób niewidomych w psy przewodniki?(Elżbieta Łukasiak i Elżbieta Oleksiak z PZN),
- Hodowla i szkolenie psów przewodników niewidomych. (Neil Ewart z Anglii),
- Pozytywne aspekty zajęć dogoterapii w przedszkolu Instytutu Głuchoniemych im. J. Falkowskiego w Warszawie? (Mariola Mosak)
- Psy dla niesłyszących. (Nikki Fleming z Anglii)
|