Instytut głuchoniemych
Pozytywne aspekty zajęć dogoterapii w przedszkolu Instytutu Głuchoniemych im. J. Falkowskiego w Warszawie
Podczas kilku sesji dogoterapeutycznych przeprowadzonych dotychczas w przedszkolu niesłyszące dzieci nawiązały bliski kontakt ze specjalnie szkolonymi w tym celu psami. Spotkania te mają dobroczynny wpływ na rozwój naszych podopiecznych w wielu sferach.
Każde ze spotkań z psimi przyjaciółmi wyzwala w dzieciach szereg silnych pozytywnych emocji oraz spontanicznych reakcji. Dzieci na widok wchodzących do sali piesków podskakują i wydają okrzyki radości. Natychmiast ?dopadają? długo oczekiwanych gości, głaszczą, tulą, obejmują, delikatnie drapią. Są to wszelkie formy dawania przyjemności psu, aby ten czuł się dobrze, ale to dzieci w tej interakcji korzystają najwięcej. Zaspokajają w ten sposób naturalną potrzebę dotyku, bliskiego kontaktu z inną istotą żywą. Wzmacniają poczucie własnej wartości, ponieważ to one dają psu przyjemność, co więcej - same mogą wpłynąć na zachowanie psa poprzez prowadzanie go na smyczy czy też wydawanie komend poprzez gesty: siad, waruj, wstań, ?przybij piątkę?.
Szczególnie złaknione bliskiego kontaktu z psem są dzieci z problemami emocjonalnymi związanymi z brakiem zaspokojenia podstawowych potrzeb (miłości, akceptacji, bezpieczeństwa, itd... ) Można zaobserwować stopniowe zmiany w zachowaniu dzieci, które w kontakcie z psami wcześniej ujawniały pewne lęki czy zahamowania. Najpierw z bezpiecznej odległości obserwują one co się dzieje wokół, lecz same w zabawach nie uczestniczą. Stopniowo przyzwalają na zmniejszenie dystansu, by wreszcie podjąć próbę pogłaskania psa.
|