Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wydawnictwo




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 602

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Nr. 17 - I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego"(kwiecień, 2004)  

Instytut gluchoniemych
Pozytywne aspekty zajęć dogoterapii w przedszkolu Instytutu Głuchoniemych im. J. Falkowskiego w Warszawie

Podczas kilku sesji dogoterapeutycznych przeprowadzonych dotychczas w przedszkolu niesłyszące dzieci nawiązały bliski kontakt ze specjalnie szkolonymi w tym celu psami. Spotkania te mają dobroczynny wpływ na rozwój naszych podopiecznych w wielu sferach.

Każde ze spotkań z psimi przyjaciółmi wyzwala w dzieciach szereg silnych pozytywnych emocji oraz spontanicznych reakcji. Dzieci na widok wchodzących do sali piesków podskakują i wydają okrzyki radości. Natychmiast ?dopadają? długo oczekiwanych gości, głaszczą, tulą, obejmują, delikatnie drapią. Są to wszelkie formy dawania przyjemności psu, aby ten czuł się dobrze, ale to dzieci w tej interakcji korzystają najwięcej. Zaspokajają w ten sposób naturalną potrzebę dotyku, bliskiego kontaktu z inną istotą żywą. Wzmacniają poczucie własnej wartości, ponieważ to one dają psu przyjemność, co więcej - same mogą wpłynąć na zachowanie psa poprzez prowadzanie go na smyczy czy też wydawanie komend poprzez gesty: siad, waruj, wstań, ?przybij piątkę?.

Szczególnie złaknione bliskiego kontaktu z psem są dzieci z problemami emocjonalnymi związanymi z brakiem zaspokojenia podstawowych potrzeb (miłości, akceptacji, bezpieczeństwa, itd... ) Można zaobserwować stopniowe zmiany w zachowaniu dzieci, które w kontakcie z psami wcześniej ujawniały pewne lęki czy zahamowania. Najpierw z bezpiecznej odległości obserwują one co się dzieje wokół, lecz same w zabawach nie uczestniczą. Stopniowo przyzwalają na zmniejszenie dystansu, by wreszcie podjąć próbę pogłaskania psa.


Mariola Mosak

  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt