Przygoda organizacji
Była sobie mała organizacja o nazwie Hiszpańskie Stowarzyszenie Psów Opiekunów AEPA. Od maja 1999 roku zajmowała się ona szkoleniem psów dla osób niepełnosprawnych fizycznie, które dzięki niej otrzymywały bezpłatnie psy stanowiące dla nich wsparcie fi zyczne i psychiczne. Stowarzyszenie pracowało wyłącznie z wolontariuszami, którzy bezinteresownie oferowali swój czas i zaangażowanie. Jednak, pomimo ogromnego entuzjazmu, jaki wzbudzał ten temat, nie mogło liczyć na zbyt wielu treserów wolontariuszy. Te okoliczności, a także fakt, iż zapotrzebowanie na psy było coraz większe, sprawiły, że AEPA pomyślała o projekcie szkoleniowym, dzięki któremu można byłoby przygotować więcej treserów. A może by tak szkolić treserów niepełnosprawnych? Czyż nie byliby oni najbardziej odpowiednimi osobami do znajdowania rozwiązań pojawiających się problemów? Nowe, pozytywne metody tresury eliminują dawne przeszkody, jakie napotykali, chcąc układać psy, więc czemu nie? Pomysł był, ale Stowarzyszenie potrzebowało wielu środków materialnych, aby go zrealizować.
Ale oto w marcu 2004 roku Stowarzyszenie dowiedziało się o wezwaniu Komisji Europejskiej do składania propozycji projektów dotyczących szkolenia osób młodych i/lub niepełnosprawnych w celu polepszenia ich możliwości zawodowych. Zdając sobie sprawę, iż to właśnie była pomoc, jakiej potrzebowało dla swego pomysłu, postanowiło zgłosić się i przedstawić swój projekt.
Przede wszystkim AEPA musiała znaleźć więcej organizacji europejskich, które zechciałyby z nią współpracować, więc napisała do kilku z nich ? tych, które pracowały tylko z wolontariuszami i które stosowały metody pozytywne. Tak samo jak AEPA.
Natychmiast otrzymaliśmy trzy odpowiedzi! Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA z Polski, ?Accademia Internazionale per lo Studio e la Comunicazione con il cane onlus z Włoch? i Hagan Hundeskole z Norwegii zgodziły się wziąć udział w tej wspaniałej przygodzie. Ich odważne szefowe to: Maria Czerwińska, Daniela Salvi i Turid Rugaas. W Hiszpanii dołączyła do nich mała organizacja Hiszpańskie Stowarzyszenie Niezależnych Niepełnosprawnych AEMI, na której czele stoi Marcos Mart?n. Z czasem przyłączało się coraz więcej hiszpańskich instytucji: Urząd Miejski w Leganťs, Fundacja ONCE Psa Przewodnika, Wydawnictwo KNS Ediciones... I na pewno przyłączy się więcej. Ale nie uprzedzajmy faktów. CZE-NE-KA tym razem poświęcony niemal w całości
Cristina Muro - Kierownik projektu
|