Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy do rąk czytelników specjalne wydanie magazynu "CZE-NE-KA" poświęcone całkowicie
I Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego"
która odbędzie się w Warszawie w dniach 16 - 18 kwietnia 2004 roku, zorganizowana przez Fundację CZE-NE-KA i Zespół Szkół Specjalnych nr 5, pod patronatem Wojewody Mazowieckiego, J.M. Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Międzynarodowego Instytutu Neurokinezjologii. Organizatorzy mają nadzieję, że Konferencja pozwoli zrealizować podstawowe stojące przed nią cele: poznawczy i edukacyjny.
Pragniemy zaprezentować nasze rozumienie dogoterapii i nasze doświadczenia w jej stosowaniu, a także inne roz- wijające się w Polsce dziedziny wy- korzystania psów i innych zwierząt w terapii, ratownictwie i bez- pośredniej pomocy nie- pełnosprawnym. Dzięki referatom naszych go- ści zagranicznych oraz dyskusjom poznamy stan i rozwój terapii zwierzęcej w innych krajach, a także to- warzyszące jej aktu- alne prawodawstwo. Zobaczymy jak na tym tle prezentuje się stan prawodawstwa w Pol- sce i co należy uczynić w celu jego poprawy.
Z drugiej strony liczymy, że referaty i spotkania poz- wolą wszystkim tym, którzy są zainteresowani problematyką terapii zwierzęcej, a więc rodzicom, opieku- nom, terapeutom i wychowawcom, a także naukowcom zajmującym się badaniami spe- cjalistycznymi nad wpływem terapeutycznym kontaktu ze zwierzętami, pomóc w ich codziennych zmaganiach z trudnościami oraz w pracy naukowej. Nie ukrywamy, że niemniej ważnym celem Konferencji jest uświadomienie władzom, lokalnym oraz ustawodawczym, jak ważne są to zagadnienia i jakie mogą płynąć z takich działa? korzyści przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.
W czasie Konferencji swoje doświadczenia i sukcesy zaprezentują m.in. takie polskie organizacje, jak: STORAT, Polski Czerwony Krzyż, ALTERI, DOGTOR, Instytut Niewidomych oraz naturalnie Fundacja CZE-NE-KA.
Referaty wygłoszą m.in. następujący prelegenci: - prof. Tadeusz Jezierski z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk - Dick Lane reprezentujący organizację "Pies dla Niepeł- nosprawnych" z Wielkiej Brytanii - Miquel Gallardo z hiszpa?skiej organizacji SAC XIROI - Dr Fred Donaldson (USA) i Svetlana Masgutova (Rosja) z Międzynarodowego Instytutu Neurokinezjologii. Dołączona do tego wydania "CZE-NE-KI" płyta zawiera wszystkie referaty lub ich streszczenia oraz prezentację Fundacji CZE-NE-KA
Maria Czerwinska - red. nacz.
|