Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wydawnictwo




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 683

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Nr. 16 - Pies asystujący jako jeden ze środków przywracania jakości życia osobie niepełnosprawnej  

Pies asystujący jako jeden ze środków przywracania jakości życia osobie niepełnosprawnej

Wystąpienie obejmuje doświadczenia z półtorarocznej działalności Stowarzyszenia Terapii Wspomagającej ALTERI w szkoleniu i nieodpłatnym przekazywaniu psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

Jesteśmy organizacją non-profit, uwzględnioną w międzynarodowym spisie Delta Society ? The Human-Animal Health Connection. Ściśle współpracujemy również z francuską organizacją ANECAH, która umożliwiła naszym instruktorom szkolenie w ośrodku w Alencon.

Dotychczas wyszkoliliśmy i przekazaliśmy jednego psa-pomocnika, który już pracuje u młodej kobiety ? p. Ewy oraz pomogliśmy 6 osobom w wyszkoleniu własnych psów. W chwili obecnej ograniczyliśmy naszą działalność jedynie do pozyskiwania, szkolenia od podstaw i przekazywania w pełni przygotowanych do pracy psów niepełnosprawnym. Decyzja ta została podyktowana dwiema przyczynami:

1. W przytłaczającej większości psy należące wcześniej do osób niepełnosprawnych nie były selekcjonowane pod względem psychiki i nie są w stanie spełniać swej roli w miejscach publicznych. Ponieważ samo szkolenie jest zajęciem żmudnym i wymagającym regularnej pracy z psem, Alteri natknęło się na brak motywacji do samodzielnego szkolenia psa u przytłaczającej większości osób niepełnosprawnych.

2. Psy osób niepełnosprawnych, na ogół, na skutek błędów wychowawczych oraz nie zawsze prawidłowej selekcji, mają problemy z zachowaniami socjalnymi, wymagają dodatkowego nakładu pracy, co skutecznie zniechęca osoby niepełnosprawne do pracy. Odpowiednie wyselekcjonowanie psa, nie tylko pod względem rasy (cechy fizyczne i psychiczne), ale również cech osobniczych zapewnia pełne powodzenie szkolenia a później efektywność pracy psa. Ponieważ mimo wszystko zgłaszają się osoby, które chciałyby przejść kurs szkoleniowy z własnym psem, Alteri proponuje nieodpłatne zajęcia integracyjne.

Zadaniem psa-pomocnika jest uczestniczenie i pomoc w wielu codziennych czynnościach, których osoba niepełnosprawna nie potrafi wykonać samodzielnie. Pies jest przygotowany do spokojnego przebywania i pracy w otoczeniu obcych ludzi i w skrajnie różnych warunkach - sklepy, restauracje, kina, banki i urzędy, wykonując swoją pracę z oddaniem i wielkim zaangażowaniem. Umożliwia to osobie niepełnosprawnej pełniejsze uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym, a w niektórych przypadkach pełny powrót do normalnego życia - osoba niepełnosprawna skazana na przebywanie w 4 ścianach swojego domu i/lub wymagająca pomocy drugiej osoby, dzięki psu asystującemu staje się bardziej, a czasem nawet całkowicie niezależną. Pomoc psa umożliwia również odciążenie pozostałych członków rodziny.

W trakcie nauki pies poznaje ok. czterdziestu komend - są to między innymi: podawanie upuszczonych przedmiotów, przynoszenie nazwanych przedmiotów, otwieranie drzwi, otwieranie szafek, szuflad i podawanie znajdujących się w nich przedmiotów, zapalanie i gaszenie światła. Podczas szkolenia psa zależy nam przede wszystkim na osiągnięciu wszechstronnego rozwoju człowieka i zwierzęcia tak, aby umożliwić im wspólny start w niezależność...

Monika Wysokińska
Anna Radwańska


  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt