Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wydawnictwo




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 614

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Nr. 16 - Możliwość wykorzystania psów do wykrywania markerów zapachowych chorób nowotworowych u ludzi  

Możliwość wykorzystania psów do wykrywania markerów zapachowych chorób nowotworowych u ludzi

Streszczenie

Dzięki wybitnie rozwiniętemu zmysłowi powonienia oraz łatwości tresury, psy są szeroko wykorzystywane jako niezastąpione "bio-detektory" do wykrywania różnych substancji na podstawie emitowanego zapachu (np. narkotyki, materiały wybuchowe), wyszukiwania osób zasypanych w lawinach lub gruzowiskach, a także w kryminalistyce do identyfikacji sprawców na podstawie śladów zapachowych.

W roku 1989 i 2001 w prestiżowej literaturze medycznej pojawiły doniesienia opisujące przypadki wczesnego wykrycia chorób nowotworowych (czerniaka skóry) u osób posiadających psy, dzięki specyficznemu (niewyuczonemu) zachowaniu się tych psów, które zaczęły interesować się jednym spośród kilku zmienionych miejsc (znamion) na skórze swoich właścicieli, permanentnie obwąchując to miejsce, nawet przez odzież, liżąc a nawet próbując wygryść. Zachowanie to zwróciło uwagę właściciela psa i skłoniło go do zasięgnięcia porady lekarza, która w konsekwencji doprowadziła do zdiagnozowania czerniaka skóry. Po operacyjnym usunięciu czerniaka pies przestał interesować się owym miejscem na skórze swojego właściciela. Na Sympozjum dotyczącym biodiagnostyki chorób z wykorzystaniem psów (Saunderton, W. Brytania 2002), poinformowano o 9 znanych przypadkach wykrycia chorób nowotworowych dzięki specyficznemu zachowaniu się psów (5 przypadków nowotworów skóry w tym 4 przypadki czerniaka złośliwego, 2 przypadki raka piersi oraz 1 przypadku raka szyjki macicy i białaczki). W przypadkach tych, do wykrycia nowotworu doszło przy bezpośrednim kontakcie osoby chorej z psem.

W USA pod koniec lat 90-tych rozpoczęto specjalne szkolenie psa rasy pudel w kierunku wykrywania zapachu raka płuc, przy czym oddzielono procedurę pobierania próbek zapachowych od procedury testów z psem. W roku 2003 rozszerzono wspomniany eksperyment, przeprowadzając tresurę 5 psów (3 Labradory i 2 portugalskie psy wodne), w kierunku wykrywania zapachu nowotworów płuc, piersi i trzustki w próbkach wydychanego powietrza przez pacjentów. Zastosowano tzw. szereg zapachowy znany z osmologii kryminalistycznej oraz statystyczną ocenę wiarygodności wskazań psów. Procent prawidłowych wskazań próbek od osób chorych (czułość metody) wynosiła 97% . Specyficzność metody (100% - % wskazań fałszywie pozytywnych w stosunku do osób zdrowych) wynosiła również 97%.

Obecnie, eksperyment ten jest kontynuowany w IGHZ PAN w Jastrzębcu.

Wykorzystanie tresowanych psów do wykrywania markerów zapachowych chorób nowotworowych może znaleść zastosowanie jako, tania, prosta, nieinwazyjna i stosunkowo wiarygodna metoda pomocnicza w badaniach przesiewowych typujących wybrane osoby do właściwych badań medyczno - diagnostycznych.

Tadeusz Jezierski
Aleksandra Górecka
Małgorzata Dziubińska


  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt