Pies - terapeuta dla ofiar katastrof masowych. Relacja z Centrum dla rodzin osób poszkodowanych po ataku terrorystycznym na Pentagon 11 września 2001
Zachowanie bezpieczeństwa lotniczego jest najważniejszym celem dla wszystkich pracowników każdej linii lotniczej na świecie, jednak przygotowanie się na możliwośç wypadku lotniczego oraz zaplanowanie i podjęcie działań w razie takiego zdarzenia są kluczowym zadaniem zapewniającym skuteczne i efektywne przeciwdziałanie negatywnym skutkom. To właśnie z tego powodu w Polskich Liniach Lotniczych LOT powstało kilka lat temu Centrum Kryzysowe.
W jego skład wchodzi m.in. Zespół Pomocy Rodzinom Poszkodowanych. Tworzą go wyjątkowi ludzie ? ochotnicy, którzy, na co dzień pełnią różne funkcje w firmie. Od finansistów, specjalistów ds. marketingu, kasjerów lotniczych, personel pokładowy, psychologów, lekarzy poprzez inżynierów i mechaników lotniczych. Zespół ten powstał w lipcu 2000 roku. Mogę z cała pewnością, stwierdziç, że w dniu dzisiejszym jest to 120-osobowy zespół ludzi profesjonalnie przygotowanych do udzielania wsparcia i pomocy tym, którzy stracili swoich bliskich w katastrofie lotniczej. ?Stan zagrożenia? ? to określenie, które coraz częściej staje się rzeczywistością naszego dnia codziennego. Ataki terrorystyczne przestały byç już tylko wiadomościami z odległych od nas krajów. 11 września 2001 roku ? data, która stała się symbolem, cierpienia oraz poświecenia i spontanicznej pracy zwykłych ludzi.
Moje wystąpienie będzie relacją naocznego świadka tej spontaniczności i solidarności ludzi i ich czworonożnych przyjaciół. Z racji pełnionych przeze mnie obowiązków służbowych w Polskich Liniach Lotniczych LOT w dniu 30 września 2001 roku znalazłam się w Waszyngtonie, gdzie odbywała się coroczna konferencja National Air Disaster Alliance ? organizacji, która skupia w swoich szeregach ludzi, którzy tracili swoich bliskich w katastrofach lotniczych, przeżyli katastrofę lotniczą lub zajmują się organizowaniem wsparcia dla poszkodowanych i ich rodzin. Konferencja odbywała się w pobliżu Centrum dla rodzin osób, które zginęły 11 września w Pentagonie. Misją National Air Disaster Alliance jest zapewnienie wzrostu bezpieczeństwa latania oraz organizowanie wsparcia dla rodzin pasażerów, którzy zginęli w katastrofach lotniczych. Dlatego tego roku konferencja NADA skończyła się właśnie w tym Centrum, a jej członkowie gotowi byli nieśç wsparcie ofiarom ataków terrorystycznych.
To, o czym teraz chce powiedzieç to wspomnienie uczucia, jakie towarzyszyło mi, kiedy przekroczyłam próg hotelu, w którym Centrum zostało zorganizowane. Pamiętam ze czułam się nieswojo, niepewnie i jakby zagubiona w bezmiarze nieszczęścia i bezsilności tej bezsilności, jaka towarzyszy każdemu, kto zdaje sobie sprawę, ze pewnych sytuacji i zdarzeń nie da się już zmieniç. Przemierzałam Centrum przechodząc od stanowiska do stanowiska: Czerwony Krzyż, specjaliści psychologowie, duchowni? z każdym można porozmawiaç? Katem oka dostrzegłam cos, czego się nie spodziewałam zobaczyç? Kobieta z psem? Pomyślałam, ze ta osoba po prostu przyszła tu ze swoim zwierzęciem, ale po chwili zobaczyłam, ze takich osób jest więcej i ze są to ludzie, którzy nie przyszli tam po pomoc...
Anna Jaskólska
|