EQUITERAPIA JAKO METODA LECZNICZA
SAC XIROI jest prywatną organizacją non-profit, którą z administracyjnego punktu widzenia można określić jako gospodarstwo reedukacyjne, choć ze względu na różnorodność usług przez nie oferowanych i ich zadawalające wyniki (sukces w ponad 42% przypadków) można też je nazwać farmą terapeutyczną.
Wielu mieszkańców SAC XIROI (dzieci i młodzież pomiędzy 12 a 18 rokiem życia) przysyłanych jest do nas przez inne instytucje zależne od Zarządu Opieki nad Nieletnimi (Executive Direction of Care of Minors), należącego do Ministerstwa Sprawiedliwości Prowincji Katalonia ? autonomicznego rządu Katalonii i traktowane są jako "przypadki rozwiązywane na zewnątrz". Nasza organizacja jest dla nich ostatnią szansą stania się "normalnymi ludśmi".
W SAC XIROI (mieszczącej się w maleńkiej wsi CASTELLVI DE LA MARCA) nie ma krat, ani zamkniętych pomieszczeń i gdy przybywają nowi mieszkańcy są zwykle tak zaskoczeni, że ich ewentualny zamiar ucieczki szybko znika.
Stopniowo stan zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci poprawia się i potrafią oni nawiązać normalne stosunki z nauczycielami, sąsiadami i innymi ludźmi. Często wracają do swych szkół, lub zaczynają pracę (w lipcu 1999 roku 100% zaczęło pracować), a co ważniejsze, potrafili nawiązać ponownie kontakty ze swymi rodzinami.
Gdy przeanalizujemy ich status kliniczny i społeczny oraz rzeczywistość, w której żyli, okaże się, że stał się cud. Ale gdzie leży klucz do sukcesu?
KO? I INNE ZWIERZĘTA: "Oto różnica"
"Gdy każesz chłopcu zaopiekować się koniem,
to jakbyś mu mówił, że masz do niego zaufanie"
Zespół wychowawczy naszej farmy terapeutycznej zajmuje się wszystkimi szczegółami dotyczącymi metod pracy.
Jest dla nas bardzo ważne, aby zbudować ścisłe związki pomiędzy zespołem wychowawczym, a dziećmi, aby pokazać im, że w nich wierzymy i pomóc im znaleść drogę powrotu do społeczeństwa.
Jednak głównym elementem różniącym tę instytucję od innych oraz podstawą osiągania tak świetnych rezultatów jest tak zwana Terapia z Udziałem Zwierząt (AAT). Wszyscy wychowawcy wykonują swe zadania w towarzystwie zwierząt, używając ich jako "narzędzi terapeutycznych". Zazwyczaj stosunki pomiędzy tymi dziećmi, a dorosłymi są bardzo utrudnione. Nie akceptują poleceń dorosłych, nie słuchają ich i są niegrzeczne... ale kiedy jadą na koniu czują, że utrzymują dystans od otaczającej rzeczywistości. Muszą zwracać uwagę na wskazówki instruktora, aby uzyskać posłuszeństwo u konia. Od tej chwili zaczyna się proces zmian w ich życiu.
Nasza farma terapeutyczna posiada 8 koni (4 z nich urodziły się w SAC XIROI) i mieszkańcy zajmują się nimi jak swymi najlepszymi przyjaciółmi. Nawiązują bardzo intensywne i uczuciowe stosunki z końmi, takie których nie zdołali nawiązać z innymi ludśmi.
Trini Barcelló, dyrektorka SAC XIROI, tak tłumaczy ten proces: "Gdy każesz chłopcu zajmować się koniem, to jakbyś mu mówił, że masz do niego zaufanie, ponieważ oddajesz konia w jego ręce i staje się dla niego zrozumiałe, że koń nie ma do niego żadnych uprzedzeń i pozwoli mu opiekować się sobą." Gdy któryś z nastolatków ma kłopoty i złości się na nauczyciela, często idzie porozmawiać o tym ze swym koniem...
SAC XIROI
|