Uczniowie, uczęszczający do naszej placówki inaczej postrzegają świat. Mają problemy w odbieraniu otaczającej je rzeczywistoęci. Ich procesy i funkcje poznawcze jak również sfera emocjonalna są zaburzone. Uczniowie mają problemy z koncentracją uwagi, charakteryzuje ich niemożnoęć skupienia uwagi na przedmiotach, zjawiskach, które nie są połączone z wyraęnym zaangażowaniem uczuciowym. Dziecko niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, charakteryzuje się: dużą męczliwoęcią, trudnoęcią w zapamiętywaniu otrzymanych informacji, trudnoęcią w dokonywaniu operacji myęlowych dotyczących abstrahowania, porównywania, różnicowania, uogólniania. Zaburzenia w sferze emocjonalno ? poznawczej sprawiają, że kontakt dzieci ze ęrodowiskiem jest zniekształcony. Na to ?nakłada się? nieumiejętnoęć czynnego radzenia sobie ze swoimi lękami, potrzebami i emocjami. Próbując pomóc dziecku ?oswoić? jego lęki, wspomóc jego proces rewalidacyjny, zaproponowałam wprowadzenie w roku szkolnym 2000/2001 innej, nowej formy terapeutycznej ? Dogoterapii. Było to możliwe dzięki nawiązaniu przeze mnie kontaktu i współpracy z Marią Czerwińską ? Prezesem Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt ? CZE ? NE ? KA?.
Od czterech lat zajęcia z Dogoterapii - terapii prowadzonej przy udziale wyszkolonych psów odbywają się systematycznie w naszej szkole. Słowo Dogoterapia zostało zaproponowane przez M. Czerwińską jako polski odpowiednik Pet Therapy. Dosłowne tłumaczenie tej nazwy (z angielskiego "pet" - głaskać, pieścić) mogło się ęle kojarzyć w języku polskim, stąd w Polsce przyjęło się okreęlenie Dogoterapia. Jest to jedna z form animaloterapii z udziałem psów. Nie jest to forma terapii tak popularna jak hipoterapia, ale co mogę stwierdzić po prawie czterech latach doświadczeń, przynosi efekty.
Dogoterapia - terapia przez kontakt z psami odbywa się w naszej placówce systematycznie i regularnie od czterech lat. Przez pierwsze trzy lata były to zajęcia indywidualne i grupowe, a w roku szkolnym 2003/2004 odbywają się zajęcia wyłącznie grupowe. W roku szkolnym 2000/2001, gdy rozpoczynalięmy prowadzenie zajęć z dogoterapii w ZSS Nr 5 uczestniczyło w nich 20 uczniów z różnym stopniem n iepełnosprawnoęci intelektualnej - umiarkowanym, znacznym, głębokim, także ze sprzężeniami. W roku szkolnym 2001/2002 - 22 uczniów skorzystało z tej formy terapii, a w roku szkolnym 2002/2003 - 21 uczniów uczestniczy w zajęciach dogoterapii.
Podsumowując 4 lata współpracy w ZSS Nr 5 i Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt "CZE-NE-KA" łącznie w zajęciach z psami brało udział 86 uczniów. Uważam, że jest to duży sukces...
Katarzyna Folejewska