Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wydawnictwo




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 624

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Nr. 16 - Dogoterapia w terapii pedagogicznej  

DOGOTERAPIA W TERAPII PEDAGOGICZNEJ

Dnia 28 stycznia 2004 r. do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworku zawitali niezwykli goście. Byli to wolontariusze Fundacji CZE-NE-KA i ich czworonożni przyjaciele. Dzieci kilka dni przed spotkaniem wiedziały, kto do nas zawita i z wielką niecierpliwością czekały na gości. Ten entuzjazm było widać w każdym ich zachowaniu; rozmawiały między sobą o psach, które mają w domu, dopytywały się o szczegóły spotkania, chętnie uczestniczyły w zajęciach przygotowawczych. Goście pojawili się koło południa, ale już od rana dzieci niecierpliwie czekały, niektóre nawet wcześniej wstały z łóżka. Pani Maria Czerwińska, prezes Fundacji, przedstawiła naszym podopiecznym wolontariuszy (Mariusza, Monikę, Kasię i Krzysztofa) oraz ich przyjaciół (AZIA, B'LADY, ROSSA, KINGA i ANOUK).

Niemal każde dziecko, nawet to zwykle ostrożne i nieśmiałe, chciało dotknąć i pogłaskać psa. Niezwykłe dla nas nauczycieli było to, że każdy pies podczas zajęć dostosowywał się do tempa pracy dziecka. Adaś, który zwykle stroni od obcych, po chwili obserwacji, sam podszedł do psa, zaczął go głaskać i przytulać się do niego. Mariola, która wcześniej miała złe doświadczenia z psami (pogryzienie), bacznie obserwowała zajęcia wciskając się w naj- dalszy kąt sali. Po dłuższym czasie podeszła do psa i dotknęła jego ogona. Natychmiast zabrała rękę dmuchając na nią jakby się oparzyła. Po kilku słowach zachęty, trzymając się wychowawcy pogłaskała psa i wtuliła się w jego futerko.

Nasi dorośli podopieczni reagowali podobnie jak dzieci, z tą różnicą, że dopytywali się gdzie można kupić i wyszkolić takiego psa. Naszym zdaniem kontakt dziecka z psem powoduje m.in.:

  • osiągnięcie stanu odprężenia i relaksu,
  • otwarcie na nowe doznania i bodśce,
  • przełamanie bariery lęku,
  • wyzwolenie aktywności twórczej dziecka,
  • przełamanie nieśmiałości i nieufności w stosunku do ludzi i zwierząt.

Następnego dnia Na drugi dzień uczniowie pisali kilka zdań o niecodziennych zajęciach. Chętnie układali i zapisywali z dania, które były wspomnieniem poprzedniego dnia wywołującym uśmiech na twarzy. Cała szkoła tonęła w kartkach, na których psy były rysowane, malowane, w yklejane i uwieczniane na wiele sposobów. Aktywność dzieci udzieliła się niektórym nauczycielom. My, zainspirowane entu- zjazmem dzieci opracowałyśmy specjalne ćwiczenia do terapii pedagogicznej, których głównym tematem jest oczywiście pies.
Celem tych ćwiczeń jest rozwijanie:

  • sprawności manualnej,
  • koordynacji wzrokowo,
  • ruchowej,
  • spostrzegawczości,
  • doskonalenie i utrwalanie cyfr w zakresie 10,
  • cierpliwości i wytrwałości.

Ćwiczenia, które przedstawiamy poniżej, naszym zdaniem przedłużają chwile spędzone z żywymi psami. Są uatrakcyjnieniem zajęć pedagogicznych. Zadania te można wykorzystać do pracy z dziećmi w każdym wieku. ..

Jolanta Olędzka
Elżbieta Trojanowska


  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt