Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Leksykon




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 866

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Leksykon  

Słowniczek terminów

    By ułatwić państwu zrozumienie publikowanych materiałów przedstawiamy Leksykon terminów.

    A

    Aplikanci: klienci, którzy zwrócili się o psa opiekuna, lecz nie przeszli treningu i niekoniecznie byli zaakceptowani na liście oczekujących.

    Assistive tasks (zadania opiekuńcze): zadania wykonywane przez psa opiekuna, takie jak wyszukiwanie przedmiotów, naciskanie przycisków, pociąganie za klamki, sygnały alarmowe, itp.

    B

    C

    Clicker training (clicker trening) - operant conditioning: instrumentalne warunkowanie - naukowa nazwa treningu klikerowego; metoda stworzona przez Karen Pryor w USA w latach 90.

    Clients - Klienci: ludzie znajdujący się w trzech stadiach procesu współpracy z psem, to znaczy będący "aplikantami", "studentami" i "absolwentami".

    Community (zbiorowość): ludzie, którzy mogą kontaktować się z psem opiekunem w miejscach publicznych.

    D

    Dogoterapia - Termin autorstwa Marii Czerwińskiej, po raz pierwszy użyty w 1996r.
    Jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony PIES Przyjaciel wspomaga terapeutę (często wolontariusza) w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym

    E, F

    G

    Graduates (absolwenci): klienci, którzy zaliczyli test programu szkoleniowego. W wielu organizacjach określani są także jako "odbiorcy", "partnerzy", "użytkownicy psów opiekunów", itp.

    Guide dog (pies przewodnik): pies szkolony na przewodnika niewidomego, lub niedowidzącego. W wielu organizacjach znany jako "seeing eye dog".

    H

    Hearing dog (pies dla niesłyszącego): pies szkolony w kierunku rozpoznawania odgłosów domowych i wskazywania ich niesłyszącemu, lub niedosłyszącemu. W wielu organizacjach znany jako "hearing ear dog".

    I

    ID card : karta identyfikacyjna

    J, K, L,

    M

    Maching (dopasowanie): decydowanie który pies może stanowić parę z którym klientem.

    Mobility work (praca w ruchu): zadania wykonywane przez psa przewodnika, takie jak omijanie przeszkód, rozpoznawanie uprzęży i rozpoznawanie poruszających się pojazdów.

    N

    O

    Organizacja: każda grupa szkoląca psy opiekunów. Organizacja może podejmować liczne "programy", na przykład programy przeznaczone do szkolenia psów opiekunów, jak również programy przeznaczone do szkolenia psów używanych do terapii.

    Owned dogs (psy własne): psy, które należą do samych klientów, w odróżnieniu od tych wybranych i dopasowanych programowo.

    P

    Publiczne miejsca: miejsca, w których przechodnie stykają się z psem opiekunem, takie jak: ulice, sklepy, markety, restauracje itp.

    Q

    R

    Refresher training (kurs dokształcający): kurs następujący po wyszkoleniu psa opiekuna. Może on odbyć się w domu absolwenta, lub w pomieszczeniach organizacji, w zależności od indywidualnych okoliczności.

    S

    Seizure (atak): atak choroby

    Service dog (pies opiekun): pies wyszkolony w celu pomocy osobie fizycznie niesprawnej. W wielu organizacjach psy takie znane są jako "assistance dogs". W Wielkiej Brytanii termin "service dog" jest używany w wypadku psów trenowanych dla wojska.

    Service dog (Pies opiekun), który reaguje/alarmuje w przypadku ataku choroby, lub innych przypadkach medycznych: pies wyszkolony w kierunku wczesnego ostrzegania o ataku choroby, lub w innych okolicznościach medycznych, takich jak hipoglikemia.

    Social Therapy Dog (pies do terapii społecznej): pies, który został wyszkolony w kierunku Animal Assisted Activities (AAA), Animal Assisted Therapy (AAT), lub Animal Assisted Education (AAE).

    Sound work (praca z dĽwiękiem): zadania wykonywane przez psa dla niesłyszących (hearing dog), polegające na reagowaniu i doprowadzaniu klienta do Ľródeł dĽwięków takich jak dzwonek do drzwi, telefon, zegar do gotowania, sygnał wzywania pomocy, płacz dziecka, budzik. Przy dĽwiękach alarmujących o niebezpieczeństwie, takich jak alarm dymowy, pożarowy, o obecności tlenku węgla, psy uczone są zaalarmowania, a potem przywarowania.

    Studenci: klienci w trakcie uczenia się w ramach programu, lecz jeszcze nie absolwenci.

    T

    Team (zespół): para składająca się z klienta i jego psa opiekuna. W wielu organizacjach znana jako "partnerstwo".

    Team-trained (trening zespołowy): termin ten odnosi się do "własnego psa", który jest szkolony wraz z klientem, swoim właścicielem. Tak więc psy szkolone zespołowo nie podlegają procesowi dopasowania przez organizację.

    U, V, W, X, Y, Z



  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt