Strona glowna  
    

    

Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Wydawnictwo




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 534

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Artykuł - Do serca przytul psa, wez na kolana kota..  

Do serca przytul psa, weź na kolana kota....

Maria Czerwińska

    Śpiewa Kabaret Elita rozpoczynając swój występ. Sympatyczna i popularna melodia oraz tytulowe slowa wprowadzaja sluchacza w mily i pogodny nastroj. Rzadko jednak mamy czas by zastanowic sie nad nimi glebiej.

    W koncu lat piecdziesiatych amerykanski psychiatra dzieciecy Boris Levinson zauwazyl, ze obecnosc jego psa podczas sesji terapeutycznych doskonale wplywa na rozluznienie sie pacjentow i umozliwia szybsze nawiazanie kontaktu z "trudnymi" dziecmi. Wkrotce tez zakomunikowal swiatu, ze udalo mu sie porozumiec z mlodym chorym psychicznie mezczyzna za posrednictwem jego psa. W latach 60-tych "pet therapy" (termin po raz pierwszy uzyty przez Boris'a Levinson'a) zaczela szybko zdobywac coraz to wiecej zwolennikow.

    Do serca przytul psa, wez na kolana kota....

    Spiewa Kabaret Elita rozpoczynajac swoj wystep. Sympatyczna i popularna melodia oraz tytulowe slowa wprowadzaja sluchacza w mily i pogodny nastroj. Rzadko jednak mamy czas by zastanowic sie nad nimi glebiej...

    W koncu lat piecdziesiatych amerykanski psychiatra dzieciecy Boris Levinson zauwazyl, ze obecnosc jego psa podczas sesji terapeutycznych doskonale wplywa na rozluznienie sie pacjentow i umozliwia szybsze nawiazanie kontaktu z "trudnymi" dziecmi. Wkrotce tez zakomunikowal swiatu, ze udalo mu sie porozumiec z mlodym chorym psychicznie mezczyzna za posrednictwem jego psa. W latach 60-tych "pet therapy" (termin po raz pierwszy uzyty przez Boris'a Levinson'a) zaczela szybko zdobywac coraz to wiecej zwolennikow. Wedlug Dr. John'a Dunbar'a - badacza, ktory przeprowadzil obszerne badania nad wzajemnym oddzialywaniem pomiedzy ludzmi i zwierzetami obecnosc zwierzecia moze miec znaczny wplyw na ludzka psychike.

    W 1994 roku Pet Food Institute opublikowal liste 10 powodow dla ktorych zwierzeta sa tak wazne dla zdrowia ludzi starszych.

1.Zwierzeta obnizaja cisnienie krwi.
2.Wlasciciele zwierzat rzadziej odwiedzaja swoich lekarzy.
3.Wlasciciele zwierzat maja nizszy poziom depresji.
4.Wlasciciele zwierzat latwiej nawiazuja kontakty spoleczne, zaprzyjazniaja sie.
5.Wlasciciele zwierzat sa bardziej aktywni fizycznie.
6.Zwierzeta sa ich przyjaciolmi.
7.Wlasciciele zwierzat latwiej znosza utrate kogos bliskiego.
8.Zwierzeta zwalczaja samotnosc.
9.Wlasciciele dbajac o swoje zwierze lepiej dbaja o siebie.
10.Wiele zwierzat daje poczucie bezpieczenstwa.

    Mozna by mnozyc przyklady dowodzace pozytywnego wplywu zwierzat towarzyszacych na psychiczne i fizyczne zdrowie czlowieka, jednak nie sa one jednoznaczne i czesc mechanizmow, za taki wplyw odpowiedzialnych, nie jest jeszcze nam znana do dzis. Z cala jednak pewnoscia mozna dowiesc, ze ten pozytywny wplyw istnieje. Badania nad tym prowadzone sa na calym niemal swiecie.

    W Stanach Zjednoczonych, gdzie mialam przyjemnosc przebywac na zaproszenie Sherry Kirwin - dyrektora Hope Therapy w Moody Gardens, "pet therapy" czy "animal therapy" jest bardzo popularna. W calych Stanach zarejestrowanych jest kilkadziesiat duzych i mniejszych organizacji, ktore na co dzien zatrudniaja setki terapeutow i tysiace wolontariuszy realizujacych z ogromnym powodzeniem program terapeutyczny z udzialem zwierzat. Zwierzeta obecne sa juz wszedzie. W szpitalach, domach pomocy spolecznej, na warsztatach terapii zajeciowej, domach samotnej matki,

domach starcow itd. Sa to najczesciej psy i koty ale takze i inne drobne zwierzatka jak: kroliki chomiki, swinki morskie czy szynszyle na stale uczestnicza w zajeciach wspomagajacych np. proces rehabilitacji czy adaptacje w spoleczenstwie. Bardzo popularne sa tez osrodki gdzie stosuje sie hippoterapie jako metode wspomagajaca chorych zarowno fizycznie jak i umyslowo.

    Takze i w Polsce od kilku lat coraz bardziej popularna hippoterapia znalazla juz wielu zwolennikow. Zas dzieki Fundacji Przyjazni Ludzi i Zwierzat CZE-NE-KA coraz bardziej popularna staje sie tez dogoterapia (z ang. "dog" - pies, + terapia; autorka terminu jest autorka artykulu Maria Czerwinska) czyli wspomaganie procesu leczenia przez kontakt z wyszkolonym specjalnie do tego celu psem.

    Ale wrocmy jeszcze na chwile do mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

    Otwarta w styczniu 1986 roku Hope Therapy stala sie kamieniem wegielnym ogromnego przedsiewziecia jakim jest obecnie Moody Gardens polozony na 140 akrach ziemi nad Zatoka Meksykanska.

    Moody Gardens to przepiekny park - ogrod, ktorego najwieksza atrakcja sa 3 ogromne piramidy w ktorych mozna podziwiac urok glebin oceanow, wspaniala tropikalna puszcze z unoszacymi sie w powietrzu bajecznie kolorowymi motylami czy nowoczesne kino trojwymiarowe z symulatorami ruchu. Ale to tylko czesc tego czym naprawde jest Moody Gardens. W sezonie jest tam zatrudnionych 1200 osob (poza sezonem 850 ) i 484 wolontariuszy! Tam gdzie to tylko mozliwe zatrudniane sa osoby niepelnosprawne. Najwiecej procentowo jest ich w "Greenhouse" - na 17 zatrudnionych pracownikow przypada 11 osob niepelnosprawnych i dodatkowo 25 wolontariuszy! Najwiecej wolontariuszy pracuje w Hope Therapy bo az 350 osob. Innowacyjny program leczenia i rehabilitacji dzieci i doroslych realizowany jest na wielu plaszczyznach. Hippoterapia zajmuje tu bardzo wazne miejsce. Oswojone male zwierzeta jak kroliki czy szynszyle odwiedzaja szpital dzieciecy gdzie mali pacjenci dochodza do zdrowia po straszliwych wypadkach jakie czesto na cale zycie uczynily ich kalekami. Potrzebuja one akceptacji i odnalezienia sie w spoleczenstwie po opuszczeniu szpitala. Ogromna role w tym trudnym procesie odgrywaja psy, koty czy inne zwierzatka, ktore nie pytaja a poprzez nie zauwazanie ich kalectwa czy innosci wywoluja usmiech, radosc a w koncowej fazie umozliwiaja im zaakceptowanie samych siebie i pogodzenie sie z losem.

    W osrodkach rehabilitacji powypadkowej prowadzony jest caly program wspomagajacy pamiec (wypadki z urazem glowy), uaktywniajacy czucie, wrazliwosc czy koordynacje ruchow. Wykapane puszyste i przemile zwierzaki sa niecierpliwie oczekiwanymi goscmi zarowno przez nieszczesliwe dzieci ale takze i doroslych.


  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt