Strona glowna  
        
Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wyścigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Psia księga




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Związek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja Przyjaźni
Ludzi i Zwierząt
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 529

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Wstęp  

WSTĘP

   Książka ta poświęcona psu, dedykowana jest przede wszystkim tym czytelnikom, którzy ulegli szczególnemu urokowi tego zwierzęcia i jego przyjaĽni z człowiekiem, nawiązanej w czasach bardzo odległych, bo u progu dziejów ludzkości.

   Na podstawie materiałów wykopaliskowych stwierdzono obecność psa na ziemiach polskich już na kilka tysięcy alt przed naszą erą, a o jego życiu w czasach historycznych mówią nam Ľródła pisane i ikonograficzne. Są nimi najstarsze dokumenty prawne, akta sądowe, wzmianki kronikarskie, rachunki dworu królewskiego, pamiętniki, listy i poradniki praktyczne traktujące o jego hodowli, zwłaszcza dla celów łowieckich.

   Psy towarzyszące ludziom w pracy, odpoczynku i zabawie stają się tematem literatury pięknej - prozy i poezji, oraz dzieł sztuki - obrazów i rzeĽb.

   Książkę tę tworzą głównie teksty Ľródłowe, dostarczające różnorodnych informacji o psach w dawnej Polsce i o ich roli w życiu człowieka, ukazanym na tle historycznym, kulturowym i obyczajowym różnych środowisk społecznych, od czasów najdawniejszych aż do początków XX stulecia. Tekst autorski natomiast wiedzie czytelnika po tropach psa polskiego przez wieki historii zapisanej słowem i obrazem.

   Do tekstu podstawowego wplecione zostały w formach przerywników wzmianki i anegdoty o psach w różnych krajach oraz krótkie informacje o działalności międzywojennych organizacji oraz współczesnych stowarzyszeń miłośników psów w naszym kraju.

   W Polsce przewagę psiej społeczności stanowią mieszańce , zwane popularnie "kundlami". Mimo, że są one wynikiem przypadkowego skrzyżowania psów o nie utrwalonych cechach fizycznych i psychicznych, zachowują zawsze najcenniejsze zalety swego gatunku, a tymi są: wierność i mądrość.

   Oprócz roli towarzysza człowieka kundle pełnią najczęściej służbę ściśle gospodarską - psów stróżujących i pasterskich.

   Natomiast znacznie mniej liczne u nas psy rasowe, których księgi "rodowodowe" prowadzi Związek Krynologiczny, dziedziczą dzięki racjonalnej hodowli utrwalone od pokoleń cechy fizyczne i psychiczne określone wzorcem dla każdej rasy. Warunkują one psią "specjalizację" do wypełnienia różnorodnych służb.

   Psy ras użytkowych są wykorzystywane w wielu dziedzinach współczesnego życia. Szkolone według zasad nowoczesnej tresury pełnią funkcję wartowniczą z żołnierzami Wojsk Ochrony Pogranicza, śledczą i obrończą dla utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, są przewodnikami ociemniałych, pracują w ratownictwie wodnym i górskim, służą jako psy obrończe, a rasy myśliwskie tak jak dawniej są niezbędnymi pomocnikami w polowaniu.

   Psy towarzyszące w życiu rodzinnym są ważnym czynnikiem wychowawczym w kształtowaniu charakterów dzieci, a wielu osobom dorosłym, szczególnie ludziom starymi samotnym, obecność psa w domu daje dużo radości.

   Miłośnikom psów w Polsce patronują obecnie dwa stowarzyszenia. Pierwsze to Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które po zakończeniu II wojny światowej wznowiło działalność 15 paĽdziernika 1945 roku. Zarząd Główny Towarzystwa mieści się w Warszawie. Swoje zadania Towarzystwo realizuje za pomocą kilkudziesięciu oddziałów, którym z kolei podlegają Koła Wiejskie TOZ. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami roztacza opiekę nad bezpańskimi psami oraz prowadzi dla nich schroniska, a także w różnych formach propaguje chów psów stróżujących i towarzyszących. Od roku 1964 organizuje także wystawy kundli przyznając zwycięzcom nagrody. W tej dziedzinie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jest pionierem w skali światowej. W ślad za Warszawą poszły także inne miasta w Polsce które również organizują podobne wystawy.

   Drugie stowarzyszenie to Związek Krynologiczny w Polsce, powołany do życia 5 maja 1948 roku. Jest jedyną organizacją zrzeszającą miłośników psa rasowego. Zarząd Główny Związku ma swą siedzibę w Warszawie. W roku 1972 Związek działał poprzez 27 oddziałó. Zadaniem Związku jest popularyzowanie w społeczeństwie hodowli psów rasowych. Osiągnięcia w tej dziedzinie prezentowane przez hodowców - amatorów na licznych krajowych i międzynarodowych wystawach i konkursach dostarczają miłośnikom psów rasowych wiele satysfakcji za włożony trud.

   Zalety użytkowe i towarzyskie psa, od wieków doceniane w naszym społeczeństwie, sprawiły, że stał się on zwierzęciem szczególnie ulubionym. Liczne dowody rodzimej tradycji - przyjaĽń dla psa, wiernego towarzysza człowieka, znajdzie czytelnik na kartach "Psiej Księgi".



Maria Szuszkiewiczowa

  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalające
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt