Strona glowna  
    
Strona glowna

 Home Fundacja CZE-NE-KA Dogoterapia Wydawnictwo Wy¶cigi Wszystko o psie Konferencje Ratujmy Foki CHOREA ANTIQUA Festiwal Poloneza Pozostałe

  Kontakt :: News :: Sponsorzy :: Mapa strony :: Galeria :: Linkomania :: Leksykon :: Do pobrania :: Dla prasy          

  Dogoterapia




  Polski Zwiazek
  Dogoterapii
Polski Zwi±zek Dogoterapii


CZE-NE-KA
Fundacja PrzyjaĽni
Ludzi i Zwierz±t
ul. Petöfiego 4/1
01-917 Warszawa
tel./fax
+48 22 864-71-53
+48 603 406 158

NIP: 118-14-14-093

KONTO:
Raiffeisen Polbank
86 1750 0012 0000
0000 2237 8977

Podaruj nam 1%
KRS: 0000194959

CZE-NE-KA
Licznik: 708

Aktualna lokalizacja w portalu   Home    Historia Dogoterapii w Polsce  

Dogoterapia


Dogoterapia - Termin autorstwa Marii Czerwińskiej, po raz pierwszy użyty w 1996r.

Dogoterapia - Jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony PIES Przyjaciel wspomaga terapeutę (często wolontariusza) w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawi±zaniu kontaktów ze ¶wiatem zewnętrznym





Historia dogoterapii w Polsce

W Polsce historia dogoterapii rozpoczyna się w 1987 roku, kiedy to przygotowująca do filmu "Widzę" Maria Czerwińska zauważa jak wspaniale reagują niewidome dzieci na widziane przez nie dotykiem zwierzęta. Czworołapni aktorzy stają się częstymi gośćmi Zakładu dla Niewidomych w Laskach potem Instytutu Głuchoniemych, Domu Pomocy Społecznej itd. Coraz więcej ludzi zauważa dobroczynny wpływ terapeutów czy wręcz „futrzanych lekarzy" (jak te wspaniałe psy nazwali dziennikarze) i rewelacje o ich osiągnięciach trafiają do prasy.

W 1996 roku na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Targów Zoologicznych i Światowego Dnia Zwierząt, Maria Czerwińska wygłasza referat pt. „Dogoterapia" o swoich 9-o letnich doświadczeniach w woluntarystycznej pracy z osobami niepełnosprawnymi, które odwiedzała w tym czasie wraz ze swoimi psami. Prasa podchwytuje nowy termin dogoterapia i wkrótce ukazuje się wiele artykułów na ten temat. Wokół Marii Czerwińskiej skupia się coraz więcej osób chcących „użyczyć" swoich psów by wspomóc innych potrzebujących.

W 1998 roku zostaje formalnie zarejestrowana Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, której celem statutowym stała się nowopowstała w Polsce DOGOTERAPIA. W 2000 r. za swoją dogoterapeutyczną pracę na rzecz dzieci zostaje pasowana przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu na Kawalera Orderu Uśmiechu.

Termin „Dogoterapia" i metoda oraz sposób jej stosowania zaczyna być zauważany i za granicą kraju.

Fundacja CZE-NE-KA jest jej ambasadorem. W 2001 roku CZE-NE-KA jest zaproszona do członkowstwa w tworzącej się ADE-u. i weszła w skład komisji Funding and Public Relations. W rok później w 2002 roku zostaje zaproszona do udziału w Pet Night – tygodniowej promocji osiągnięć organizacji europejskich w stosowaniu psów do szeroko rozumianej pomocy na rzecz osób potrzebujących (psy dla niewidomych, głuchoniemych, psy asystujące, na wózkach a także psy poszukiwawcze czy ratownicze) Samojedka B’LADY Aranda i Alaskan Malamute ANOUK reprezentują Polskę jako psy terapeutyczne na spotkaniach w Parlamencie Europejskim i z Księciem Belgii.

Zainteresowanie prasy, liczne wywiady i prezentacje prowadzonych zajęć w TV i radiu rozpropagowały metodę i zainspirowały wiele osób w całym kraju by spróbować zrobić coś dobrego na swoim terenie, wkrótce zaczęły powstawać nowe organizacje (05.09.2003 r., Fundacja "Ama Canem", 2003 r. Fundacja Pomocy Terapeutycznej Cane Pro Humano, w 2006 Fundacja „Pies dla Stasia"), które dalej rozpropagowały dogoterapię i jej dobroczynny wpływ na osoby niepełnosprawne.

W 2003 roku Fundacja CZE-NE-KA zorganizowała I w Polsce Międzynarodową Konferencję Naukową - "Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego" w której udział wzięło aż 7 krajów. Na konferencji spotkali się też prawie wszyscy zainteresowani dogoterapią w Polsce (138 uczestników konferencji z całej Polski). Największym jednak sukcesem tej konferencji było poznanie się osobiste środowiska i zainicjowanie powstania Polskiego Związku Dogoterapii (formalnie zarejestrowanego 21 stycznia 2005 r). (czytaj więcej O ZWIĄZKU >>>)

Obecnie Fundacja CZE-NE-KA jest nadal jedyną Polską organizacją, która jest pełnym członkiem ADE-u, a jej programy dogoterapii zyskują uznanie w całej Europie. (czytaj więcej >>>)

Maria Czerwińska

  Co nowego

 Szkolenia
KONFERENCJA 2017
Konferencje

SEMINARIA
Seminaria doszkalaj±ce
SEMINARIA

KURS DOGOTERAPII
Kurs dogoterapii
KURS DOGOTERAPII



Domena

Statystyka

Wyszukaj :: Twórcy str. :: Chat ::

Wszystkie materiały prawem chronione (C) 1996 - 2017 CZE-NE-KA Fundacja PrzyjaĽni Ludzi i Zwierz±t